Kredyt hipoteczny – jaki bank?

Masz zamiar kupić mieszkanie lub dom? Potrzebujesz kredytu hipotecznego. Nie biegnij to pierwszego lepszego banku. Sprawdź jakie warunki dają Ci inni. Skorzystaj z kalkulatorów lub rankingów kredytowych. Gdzie wziąć kredyt hipoteczny? Podpowiadamy poniżej.

Luty i marzec to wymarzone miesiące dla osób, które chcąc brać kredyty hipoteczne. Małe zapotrzebowanie skutkuje niskimi marżami oraz atrakcyjnymi dodatkami do kredytu. Banki kuszą brakiem prowizji i niskimi kosztami kredytu.

W ostatnim czasie na portalu Bankier.pl ukazał się raport kredytów hipoteczny z ponad 20 banków. Głównym kryterium analizy ofert był łączny koszt kredytu.

Łączny koszt kredytu to nie tylko kwota pożyczana ale również prowizja, marża i opłaty dodatkowe (np. ubezpieczenie). Wysokość wszystkich tych opłat będzie miała znaczący wpływ na wysokość rat. Zanim podejmiemy decyzję w którym banku wziąć kredyt hipoteczny powinniśmy przeanalizować jakie który oferuje prowizje i marże. Zanim więc zdecydujemy się na to w jakim banku wziąć kredyt powinniśmy przeliczyć jaką sumę miesięcznie będziemy w stanie przeznaczyć na spłatę rat i co planujemy zakupić w przyszłości (żeby fakt posiadania kredytu nie miał wpływu na nasze późniejsze decyzje. Kredyt hipoteczny to duże koszty możemy więc się spotkać z odmową sprzedaży czegoś na raty właśnie ze względu na posiadany kredyt hipoteczny.

Bankier.pl analizując oferty bankowe wziął pod uwagę odsetki, wysokość prowizji, ubezpieczenia pomostowego oraz wysokość ubezpieczenia niskiego wkładu. My również podejmując decyzję jaki bank wybrać na kredyt hipoteczny, powinniśmy wziąć pod uwagę te wszystkie czynniki bowiem wpływają one znacząco na koszty kredytu. Niech nas nie zwiodą niskie oprocentowanie bo banki z takim wynikiem zajęły niższe miejsca ze względu na chociażby wyższą sumę marży i WIBOR-u. od utraty pracy) znacznie podwyższają całość miesięcznych kosztów.

Jeśli więc jesteśmy małżeństwem, mamy po 30 lat i oboje mamy podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony minimum rok. Jeśli mamy dziecko i mieszkamy w mieście powyżej 500 000 mieszkańców a kredyt chcemy wziąć na 30 lat na kwotę 300 000 PLN, zarabiamy 2,5 tys netto miesięcznie a nasz wkład własny to 240 tys. zł. Powinniśmy wybrać Deutche Bank PBC. To bank, który pozycję lidera utrzymuje już od dawna. Największym plusem jest brak konieczności posiadania wkładu własnego. Deutche Bank to dość niska marża, jedno z niższych oprocentować a co za tym idzie niska rata kredytu i jego łączny koszt.

Niestety Deutche Bank daje najniższą zdolność kredytową i pewnie to wpływa na jakość pozostałych warunków. Najwyższą zdolność będziemy mieli w Banku Pocztowym. Da nam on bowiem aż 558 tys. zł. Jednak rata takiego kredytu wzrośnie o 200zł miesięcznie i jego koszt o blisko 70 tysięcy.

Po niskie raty kierujmy się do Banku Pekao SA i Eurobanku. Te banki dają również wyższą zdolność kredytową. Dokładne wyniki analiz przedstawia tabelka poniżej. Jeśli potrzebujemy pożyczyć więcej pieniędzy powinniśmy się zgłosić do Alior Banku lub Banku BPS. Tu jednak szykujmy się również na wyższą ratę oraz na wyższy koszt końcowy kredytu.