Martingale – strategia gry w ruletkę

W czasach, gdy część kasyn przeniosła swoją działalność do świata wirtualnego, a ruletka online stał się tak samo dostępna jak gra w lotto, część graczy zaczęła sięgać po bardziej wyrafinowane sposoby gry – poszukiwać strategii zapewniających ostateczny sukces, zwycięstwo nad kasynem. Oczywiście znalezienie takiej wyjątkowej strategii wymaga wiele zachodu, ale niektóre osoby twierdzą, że taki sposób znalazły. Nie mnie osądzać, czy jest to prawdą. Prawdą jest natomiast, że istnieją określone sposoby gry, które przynajmniej w teorii zwiększają prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu – w dłuższej perspektywie czasu. Jedną z takich strategii jest Martingale.

Martingale to strategia gry, której korzenie sięgają XVIII-wiecznej Francji. Zasady tego typu strategii są niezwykle proste, dlatego też jej upowszechnienie było bardzo szybkie, a i po dziś dzień wiele osób uważa, że to najlepszy i najbardziej efektywny sposób na pokonanie kasyna. System tego typu opiera się na założeniu, że każdy w końcu musi trafić ze swoim losem – prawidłowo obstawić, na przykład parzyste lub kolor. Przyjmując, że jest to prawdą, wystarczy przy każdej porażce obstawiać podwójną wartość wcześniejszego zakładu – podwajać stawkę, a przy wygranej powracać do stawki pierwotnej. Jak widać sama strategie jest mało wyrafinowana, ale rzeczywiście można uznać ją za niezwykle skuteczną. Pod jednym warunkiem. Gracz ma do dyspozycji nieograniczoną liczbę środków na podwajanie zakładów przy kolejnych porażkach. Jeśli takich porażek będzie z rzędu kilka lub kilkanaście i zabraknie nam środków na podwajanie stawki, zwyczajnie stracimy fortunę.

Współczesna ruletka online, a także ruletka tradycyjna, w którą możemy zagrać na żywo w prawdziwym kasynie, ma dodatkowe ograniczenie – limit stawek. Po prostu współcześnie nie można podbijać stawki w nieskończoność. Każde kasyno ma ustalony górny limit stawki, w ten sposób zabezpieczając się przed osobami, które pragną korzystać z techniki Martingale lub technik pokrewnych, bazujących na ciągłym podbijaniu stawki.

Teoretyczne założenia strategii Martingale wdają się w pełni uzasadnione. Nie ma w końcu takiej możliwości, by w nieskończoność wypadał jednen kolor lub jeden rodzaj cyfr. Jednak wciąż istnieje pewne prawdopodobieństwo, że pojawi się ciąg rzutów, w których wypadnie jeden kolor, a w takiej sytuacji tego typu strategie doprowadzą nas do szybkiego bankructwa. Oczywiście to nie zniechęca graczy. W końcu ruletka online jest na tyle wciągającą i łatwo dostępną rozrywką, że jeżeli ktoś ma choć odrobinę wolnych środków, zawsze może próbować swojego szczęścia stosując tę lub inną zmodyfikowaną strategię rozgrywki.