Samochody RC – jaki model wybrać?

Wybór modelu samochodu RC nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie miały z nim styczności. Jakimi kryteriami należy się kierować, aby wybrany model spełnił nasze oczekiwania?

Istnieją samochody RC napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym. Te pierwsze są zdecydowanie tańsze w utrzymaniu, ale niestety czas jazdy takim modelem waha się w granicach 15-30 minut. Natomiast samochody z silnikiem spalinowym są zdecydowanie głośniejsze, droższe w utrzymaniu ze względu na potrzebę kupowania specjalnego paliwa, ale poprzez konstrukcję zbliżoną do dużych samochodów, wspaniale się prezentują i mają swój urok. W razie wątpliwości, najlepiej zobaczyć obydwa modele na żywo w czasie jazdy.

Kolejną istotną kwestią jest nawierzchnia, po której nasz samochód będzie jeździł. Musimy wybrać między modelem torowym (on- road) lub terenowym (off- road). Model torowy będzie sobie świetnie radził na gładkiej powierzchni, np. kostka brukowa, asfalt, wykładzina. Z kolei model terenowy nadaje się do niemal każdej nawierzchni, ale jego podstawową wadą jest mało precyzyjne prowadzenie i osiąganie mniejszych prędkości niż model torowy. 

W modelarstwie samochodowym RC mamy do czynienia z wieloma modelami, które różnią się głównie przeznaczeniem i rozmiarem. Najbardziej popularne wersje to Nitro monster trucki 1:8. Są one doskonałe zarówno do swobodnej jazdy, jak i do zabawy na rampach czy skoczniach. Duża wytrzymałość również jest ich wielkim atutem. Kolejny typ to Model torowy nitro 1:8. Jest to niewątpliwie najszybszy model, który osiąga prędkość 100 km/h i jest przeznaczony wyłącznie do wyścigów. Elektryczne modele torowe 1:10 nadają się zarówno do jazdy zawodowej jak i rekreacyjnej. Ich karoserie są zazwyczaj odzwierciedleniem prawdziwych nadwozi sportowych aut. Ostatnie rodzaje to Mini i Makro, czyli odpowiednio w skalach 1:16 i 1:36. Idealnie sprawdzają się w jeździe rekreacyjnej, a ponadto są dostępne z silnikami spalinowymi i elektrycznymi, terenowe i torowe. Oczywiście na rynku znajduje się jeszcze więcej modeli, np. Wspinacze skałkowe, Nitro truggy 1:8 i 1:12, Stadium trucki 1:10 czy Elektryczne modele torowe 1:12.

Dla ludzi rozpoczynających swoją przygodę z samochodami RC najlepszym wyborem będzie model firmy Nikko lub Tamiya. Od takich wersji zaczynają swoją zabawę przyszli zawodnicy biorący udział w zawodach w Polsce i za granicą.