uTorrent, czyli popularny program komputerowy do pobierania plików

uTorrent, a właściwie µTorrent to jeden z najbardziej popularnych programów do wymiany plików, korzystający z sieci BitTorrent. Inne programy korzystające z tej sieci to BitTorrent i BitComet, ale to uTorrent jest najczęściej polecany przez użytkowników. Jego największa zaletą jest fakt bardzo małego obciążania systemu. Ściągając pliki za pomocą uTorrent można w ogóle tego nie zauważyć, ponieważ nawet w najmniejszym stopniu nie wpływa to na prace komputera. Jednocześnie uTorrent posiada wszystkie funkcje, jakie posiadają bardziej zaawansowanego programy tego typu. Jedną z funkcji uTorrenta jest możliwość pobierania oraz wysyłania wielu plików jednocześnie. Inna przydatną funkcją jest możliwość łatwego ustawienia limitu transferu.

Program posiada także możliwość szyfrowania połączeń, kreator ustawień, czytnik RSS oraz możliwość ustawienia automatycznego zamykania, resetowania lub usypiania systemu. Ostatnia opcja jest przydatna, kiedy pobieramy wiele plików i wiemy, że ich pobranie zajmie więcej czasu, niż spędzimy przy komputerze. Możemy ustawić, aby po zakończeniu pobierania komputer automatycznie wyłączył się i odejść od komputera. Program daje też możliwość ustawienia kolejności zadań od najbardziej dla nas ważnych do najmniej oraz możliwość katalogowania pobranych danych. Na stronie torrenty.org możemy w szybki sposób znaleźć pliki, jakie możemy pobrać przez uTorrent. Są to pliki muzyczne, filmy, oprogramowanie i inne przydatne pliki z całego świata. Wszystkie tak zwane torrenty mają rozszerzenie .torrent.

Oprócz już wymienionych funkcji, uTorrent także generuje statystyki transferu oraz dostarcza wielu szczegółowych informacji o ściąganych plikach. Program umożliwia podejrzenie tak zwanych seedów i peerów, listy trackerów i klientów oraz tworzy wykres przedstawiający transfer plików z naszego komputera i do naszego komputera. Jednak funkcją, która jest najbardziej doceniana przez użytkowników i która sprawia, że program ten jest tak bardzo popularny jest bardzo niewielkie zapotrzebowanie na zasoby systemowe. Aplikacja potrzebuje jedynie 6 MB pamięci RAM, dzięki czemu podczas korzystania z uTorrenta możemy jednocześnie pracować w innych programach, nawet jeśli posiadamy starszy komputer. Najnowsza wersja uTorrenta – wersja 3 – dodała jeszcze nowe funkcje. Teraz mamy możliwość komentowania i oceniania poszczególnych plików, a także dzielenia się plikami za pomocą metody przenieś-upuść. Nowa wersja ma także przebudowany interfejs, dzięki czemu korzystanie z programu jest łatwiejsze dla mniej doświadczonych użytkowników. Twórcy wprowadzili również przewodnik „get started”, który tłumaczy nowych użytkownikom, jak korzystać z uTorrenta. Powstał także czat (uChat), za pośrednictwem którego możemy kontaktować się z innymi użytkownikami programu oraz możliwość korzystania z programu za pomocą telefonu komórkowego z systemem Android. W najnowszej wersji twórcy postawili na łatwość użytkowania, która wcześniej zniechęcała do tego programu wielu początkujących użytkowników. Obecnie,